Saunový svět

Přehled

Chcete si připadat znovuzrození, na chvíli zastavit čas, uvolnit se a jednoduše vypnout?

Navštivte náš Saunový svět, kde můžete využít vnitřní finskou saunu, solnou saunu, parní lázeň, venkovní exkluzivní panoramatickou saunu, ochlazovací bazének uvnitř i venku, venkovní sprchu a nadstandardní prostor pro relaxaci s krbem uvnitř a jezírkem venku s nádherným výhledem.

Součástí vstupu do Saunového světa je zároveň vstup do bazénové haly s vířivou a dětským bazénem. Na rozdíl od pohybu v bazénové hale, je v sauně přísný zákaz saunování se v plavkách. Všechny potřebné informace Vám poskytneme na recepci. K relaxaci patří i příjemné posezení, resp. poležení. To jistě oceníte v nadstandardní odpočívárně s krbem, která je součástí Saunového světa, kde si můžete dopřát některý z nápojů uvedených v nabídce bufetu v hlavní bazénové hale. Pokud potřebujete k relaxaci klid a ticho, pak přesně toto Vám poskytne naše tichá odpočívárna. v Saunovém světě se můžete mimo jiné ochladit ledem z ledové studny, případně využít malé Kneippovy lázně. v ceně vstupu do Saunového světa je rovněž zapůjčení jednoho prostěradla na recepci.

V Saunovém světě probíhají 1x za 14 dní saunové ceremoniály, které jsou v ceně vstupného. Termín konání je vždy oznámen na našich webových stránkách.

Pára

Provozní teplota: 45 °C
Provozní vlhkost: 100%
Doporučená délka pobytu: 5–20 min.
Kapacita lázně: 7 osob

Parní lázeň neboli horkovzdušná mokrá lázeň. Tělo se nezahřívá tak prudce jako při saunování a vlhkost vzduchu dosahuje 100 %. Je nutné si uvědomit, že fáze pocení nastává (s ohledem na 100% vlhkost v kabině) až teprve po opuštění kabiny. Následný odpočinek v odpočívárně na lehátku je tedy nezbytný pro správnou funkci terapie parní lázně.

Indikace: pomáhá k uvolnění dýchacích cest, přispívá k regeneraci přetíženého svalstva, zmírňuje celkovou únavu, příznivě ovlivňuje celkové prokrvení těla a jeho detoxikaci, blahodárně působí na klouby a dokáže ulevit od revmatických potíží

Kontraindikace: otevřená kožní poranění /nezhojené rány, plísňová onemocnění, přecitlivělost na vyšší teploty

Finská sauna

Provozní teplota: 90 °C
Provozní vlhkost: 10%
Doporučená délka pobytu: 5–15 min.
Kapacita lázně: 18 osob

Finská sauna je horkovzdušná suchá lázeň, při které jde o cílené střídání teplotních nárazů horkého vzduchu v kontrastu s ledovou vodní koupelí nebo sprchou. Přiměřeným počtem střídáním cyklů pobytu v potírně a cyklů ochlazení lze individuálně dosáhnout potřebných účinků sauny.

Panoramatická sauna

Provozní teplota: 80 °C
Provozní vlhkost: 15%
Doporučená délka pobytu: 5–15 min.
Kapacita lázně: 34 osob

Panoramatická sauna je sauna finského typu, je horkovzdušná suchá lázeň, při které jde o cílené střídání teplotních nárazů horkého vzduchu v kontrastu s ledovou vodní koupelí nebo sprchou. Přiměřeným počtem střídáním cyklů pobytu v potírně a cyklů ochlazení lze individuálně dosáhnout potřebných účinků sauny.

Solná sauna

Provozní teplota: 70 °C
Provozní vlhkost: 10%
Doporučená délka pobytu: 5–15 min.
Kapacita lázně: 9 osob

Solná sauna je sauna finského typu, je horkovzdušná suchá lázeň, při které jde o cílené střídání teplotních nárazů horkého vzduchu v kontrastu s ledovou vodní koupelí nebo sprchou. Přiměřeným počtem střídáním cyklů pobytu v potírně a cyklů ochlazení lze individuálně dosáhnout potřebných účinků sauny.

Indikace: celkové uvolnění pohybového aparátu, poruchy krevního tlaku (hypotonie), chronické katary dýchacích cest, artrózy, degenerativní kloubní onemocnění, revmatismus, detoxikace organismu, vyplavování endorfinů – hormonů štěstí, posilování imunity – prevence proti chřipkám a nachlazení, doplňková kůra při hubnutí

Kontraindikace: nesnášenlivost vysokých teplot, nezhojené rány, krvácející kožní defekty, akutní zánětlivá, zejména horečnatá onemocnění, maligní onemocnění, vysoký tlak, vysoký stupeň gravidity, plísňová onemocnění, epilepsie

Po saunování je nutné dodat tělu ztracené tekutiny.

Ledová studna

Teplota ledové tříště: cca -5°C
Kapacita atrakce: 1 osoba

Ledová studna je určena pro atraktivní ochlazování těla v rámci saunové procedury. Způsob užívání je pro každého individuální (stejně jako samotný pobyt v prohřívárně) a je proto nutné užívat ledovou tříšť s rozvahou a případně se předem poradit s odbornou osobou (saunér, lékař apod.). Ledová tříšť se nabírá holýma rukama a hází se nahé tělo (ramena, záda, hruď apod.), nedoporučuje se dávat na hlavu.

Po přehřátí těla v sauně by měla následovat fáze rychlého zchlazení pod sprchou (max. 5 minut), v ochlazovacím bazénku vnitřním či venkovním, za přispění přívalového polévacího vědra se studenou vodou. Toto vědro je určeno především zdravým osobám, které vyžadují po prohřátí ve finské sauně rychlé a prudké ochlazení. Uživatel stojící pod vědrem překlopí studenou vodou naplněné vědro na sebe tak, že zatáhne za smyčku lana v okamžiku, kdy je na příval vody připraven. V zimě je možné zchladit se sněhem. Ledová tříšť tedy částečně simuluje zimní klimatické podmínky. Když opět pocítíme potřebu tepla, fázi chlazení je třeba ukončit. Chlad přiměje cévy, aby se stáhly, a vrátí krevní oběh do stabilního stavu. Obnovení "zchlazeného" krevního oběhu se urychlí pomocí teplé lázně nohou v sedě. Koupel nohou trvá 3–5 minut. Příjemný pocit tepla na celém těle se dostaví velmi rychle.

Kneippova lázeň

Doporučená teplota teplá voda: 38 °C
Doporučená teplota studená voda: 10% – dle teploty dodávané vody
Doporučená délka pobytu: 1 cyklus cca 4x a´ 0,5 až 1 min.
Kapacita lázně: max. 2 osoby současně

Je doporučeno zvolna v bazénku nohy smáčet. Po cca 1 minutě (individuální záležitost) přesuňte nohy do sousedního bazénku a opět se doporučuje zmíněný volný pohyb po uvedenou dobu. Tak dochází k žádoucí kontrastní lázni, kterou popsal Sebastian Kneipp. Kontrastní lázní je rozuměno střídání studené a teplé vody. Není striktně předepsáno pořadí, ve kterém má uživatel do Kneippovy lázně vstupovat (teplá/studená).

Kneippova terapie je užitečná pro tělo, pomáhá chránit před nemocemi a neduhy všech druhů, působí pozitivně na nohy a celé tělo, zpevňuje a zvyšuje imunitu, může evokovat příjemný pocit. Podporujete tak krevní oběh, pomáháte předcházet křečovým žilám, je vhodná též na podporu lepšího spánku.

Odpočívárna

Doporučená délka pobytu: min. 15 min
Kapacita odpočívárny: dle počtu lehátek

Odpočinek po pobytu v prohřívárnách se doporučuje v horizontální poloze na lehátkách – v klidové zóně. Doporučuje se při odpočinku rovněž doplňovat tekutiny – nealkoholické nesycené (voda, ovocné nápoje apod.). Odpočinkem v těchto příjemných prostorách získáte zpět ztracenou energii.

Občerstvení

Omlouváme se všem návštěvníkům, ale provoz bufetu je z ekonomických důvodů v méně exponované hodiny omezen. Pracujeme však na vyřešení tohoto problému a věříme, že od září 2023 bude mít každý návštěvník možnost se v jakýkoli čas během provozní doby Sportovně relaxačního centra občerstvit.

V prostorách Saunového světa platí striktní ZÁKAZ používání skla.

Kde nás najdete

Provozní doba

Chcete být mezi prvními, kdo se dozví o nových službách a výhodných akcích?

© Copyright 2019 Sportovní zařízení prachatice

Vytvořili v: